بجای خواندن کتاب مفاهیم آن را حس کن

👆 این پلیر آنلاین قابلیت افزایش سرعت دارد که می‌توانید سرعت مورد نظر را انتخاب کنید.

👆 این پلیر آنلاین قابلیت افزایش سرعت دارد که می‌توانید سرعت مورد نظر را انتخاب کنید.

متن پیاده شده کلیپ:

آیا می‌شه به‌جای اینکه کلمات کتاب رو بخونیم بعد مفاهیم کتاب رو دریافت بکنیم، به یک شکل دیگه مفاهیم کتاب رو حس بکنیم؟ اگر دوست داری به پاسخ این سؤال برسی، حتماً‌ تا انتهای این کلیپ رو با من همراه باش. من در یک کلیپی با عنوان «امروزه خواندن کتاب وقت‌تلف‌کردن است» یک مفهومی رو باز کردم که ابتدا یک مرور کوتاه از اون کلیپ داشته باشیم و بعد شروع کنیم به ادامۀ این کلیپ و پاسخ این سؤال. ما در کلیپ اول گفتیم که ببینید ما کلاً یک شخصی داشتیم به اسم نویسنده که می‌خواسته مفاهیمی رو از ذهنش منتقل کنه به یک زمان یا مکان دیگه و مجبور بوده، تنها راه انتقالش این بود که بنویسه. پس می‌اومده اون‌ها رو می‌نوشته، می‌شده کتاب و حالا وقتی که کتاب آماده می‌شده، شخصی که مطالعه می‌کرده داشته مفاهیم ذهن نویسنده رو دانلود می‌کرده از لابه‌لای اون کلمات. هر چقدر بهتر این کار رو می‌کرده، طبیعتاً می‌تونسته به مفاهیم بهتری برسه و به این تعریف رسیدیم که مطالعه یعنی دانلود مفاهیم ذهن نویسنده در ذهن خودمان.

حالا رفتیم بعد از اون سراغ اینکه اگر ما کلمات کتاب رو بخونیم، کلمه‌کلمه یا به هر شکل دیگه بخونیم اما اون مفاهیم ذهن نویسنده رو دریافت نکنیم، وقتمون رو تلف کردیم و گفتیم که باید مطالعه بکنیم و مطالعه حالا هر شکلی، هر روشی که بتونیم مفاهیم رو دریافت بکنیم می‌شه مطالعه و بعد به این سؤال رسیدیم که آیا مفاهیم ذهن نویسنده تک‌بعدیه؟ گفتیم نه، تک‌بعدی نیست. ما در ذهنمون شور و اشتیاق و نفرت و دانش و احساس و همۀ این‌ها رو داریم و وقتی که حالا به کلمه درمیاد، ممکنه لابه‌لای کلمات همۀ ابعاد نشه جاری بشه؛ اما بالاخره وجود داره در اون کتاب، در ذهن نویسنده این‌ها وجود داشته و گفتیم که آیا می‌شه فقط با یک مورد، با یک روش بتونیم ابعاد مختلف ذهن نویسنده رو دریافت بکنیم، درک بکنیم، دانلود بکنیم به ذهنمون؟ و این سؤال رو هم مطرح کردیم که اگر مفاهیم نویسنده رو به‌جای اینکه بخونیم، حس بکنیم، این باحال‌تر نیست؟ قشنگ‌تر نیست؟ و یک بُعد جدیدی از مطالعه نیست؟ و گفتیم که حتماً کلیپ آقای دیوید ایگلمن رو که در TED یک سخنرانی داشتن ببینید و متوجه می‌شین که یعنی چی حس بکنم. ایشون داره یک مفهوم دیگه رو توضیح می‌ده که شخصی که کور مادرزاده، با یک دستگاهی و حالا با یک کامپیوتری تمام اون صوت‌ها رو تبدیل می‌کنه به ویبره‌های خاص که روی اون جلیقه‌ای هست که می‌پوشه و بعد از یک مدتی که آموزش می‌بینه، اون شخصی که کلاً کر بوده یا کور، به هر شکلی می‌تونه باشه، من الان دقیق یادم نیست. کر یا کور بوده، این مفاهیمی رو که به‌صورت ویبره منتقل می‌شده، بعدها حس می‌کنه. یعنی مثلاً یک ویبره‌هایی می‌خوره، می‌گه من حس کردم تو مثلاً گفتی Hello‌ و درست بوده. یعنی به‌جای اینکه صرفاً از گوشش استفاده بکنه… الان یادم اومد، گوشش مشکل داشت. به‌جای اینکه از کلمه استفاده بکنه و گوشش تحلیل بکنه، ذهن تحلیل بکنه، اومده یک حس جدید رو اضافه کرده به اسم ویبره‌های مختلف و ذهن می‌تونه این‌ها رو ترجمه بکنه، می‌تونه این ویبره‌ها رو ترجمه بکنه به شکلی که بفهمه اون شخص چی گفته. حالا ما میایم در بحث کتاب. آیا می‌تونیم کارهایی بکنیم که به‌جای اینکه فقط با خواندن تک تک کلمات و کنارگذاشتن همدیگه بتوانی مفاهیم نویسنده را به ذهنمون منتقل بکنیم، به شکل‌های دیگه این کار رو بکنیم؟ که الان می‌خوام در این کلیپ با هم صحبت بکنیم.

برای اینکه این کار رو انجام بدیم باید ما یک شبیه‌سازی داشته باشی. انواع روش‌های مطالعه رو یک شبیه‌سازی داشته باشیم که ببینیم عملکردشون به چه صورتیه. ببینید مطالعۀ خطی، شبیه‌سازیش این‌شکلیه که موقعی که شما می‌خواین مفاهیم یک کتاب رو به‌صورت خطی بخونید، همون چیزی که ما در دبستان یاد گرفتیم، به این صورته که ما فرض می‌کنیم که هر کلمه یک واحد اطلاعاتیه. درسته؟ همونطوری که در مانیتور مشاهده می‌کنید. حالا برای اینکه این کلمات رو دانلود بکنیم، میایم کلمه‌کلمه می‌خونیم و دریافت می‌کنیم داخل ذهنمون. این شکلی، مثل همین چیزی که در تصویر می‌بینید، این کلمات دونه‌ونه مثل واحدهای اطلاعتی وارد می‌شد و بعد میاد اونجا پردازش می‌شه. در تندخوانی می‌گه چی؟ می‌گه که به‌جای اینکه کلمه‌کلمه بیای بخونی، بیا این‌ها رو به‌صورت یک واحد درنظر بگیر. یعنی شش تا کلمه رو مثلاً‌ بیا یکجا ببین، یکجا که وارد بشه، سرعت پردازشت می‌ره بالاتر. به نظر شما چه اتفاقی می‌افته؟‌ در آخر همچنان سرعت کم می‌مونه. سرعت پردازش مفاهیم رو داریم ما می‌گیم. آخرش این‌ها بالاخره باید دونه‌دونه حرکت بکنن. می‌بینیم که چشم ما بالاخره یک محدودۀ خاصی رو می‌تونه ببینه و ذهن خودآگاه ما به یک محدودۀ خاص می‌تونه پردازش داشته باشه یعنی در ثانیه می‌تونه فقط یک اطلاعات رو، یک واحد اطلاعات رو پردازش بکنه. حالا بعضی‌ها می‌گن بین چهار، مثبت و منفی ۲ یعنی از ۲ تا ۶. بالاخره ما در واحد ثانیه می‌تونیم یک کار رو آگاهانه انجام بدیم. پس این‌ها در آخر در پردازشی که صورت می‌گیره، این اطلاعات دونه‌دونه باز میان. درسته که ما یکجا می‌بینیم، ولی برای اینکه به فهم و پردازش برسه، ذهن خودآگاه چون داره کار می‌کنه، این‌ها آخرش می‌رسه به دونه‌دونه کارکردن.

حالا عکس‌خوانی ذهنی می‌گه چی؟ می‌گه که ببین، فقط قرار نیست که از ذهن خودآگاهت استفاده بکنی. حتی با چشمت هم می‌تونی متصل بشی به ذهن ناخودآگاه. چیکار می‌کنه؟ می‌گه که یک بخش‌هاییش رو شما می‌تونی از همون چمشت همون عادی کلمه‌‌کلمه استفاده کنی. در بستۀ عکس‌خوانی ذهنی، در محصول عکس‌خوانی ذهنی ما توضیح دادیم این یک جعبه‌ابزاره. عکس‌خوانی ذهنی فقط مثل تندخوانی ذهنی نیست بگه همون‌ها رو بیا تندتند سریع‌تر بکن. این کار رو نمی‌گه بکن. می‌گه از همونی که آهسته می‌خونی استفاده کن، به‌جاش یک سری چیزهای دیگه اضافه می‌کنیم. مثلاً فرض کنید که بحث عکس‌برداری کتاب و اینکه این‌ها رو بفرستیم به ذهن ناخودآگاه و از ذهن ناخودآگاه استفاده بکنیم، عین این می‌مونه که شما این اطلاعات رو که می‌خواین از یک کامپیوتر وارد ذهنتون بکنید یا از یک کتاب وارد ذهنتون بکنید، یک وای‌فای هم بهش وصل می‌کنید. به‌جای اینکه فقط از اون سیم قرمزرنگ رد بشه، از یک سری از موارد دیگه هم استفاده می‌کنه، مثلاً وای‌فای. از طریف وای‌فای می‌تونه حجم اطلاعات زیادی رو کجا وارد ذهن بکنه. مثلاً‌ یک بخش دیگه، یک کابل ابری‌مانند دیگه استفاده بکنه در کنار اون وای‌فای که باز اطلاعات رو به یک شکل دیگه وارد ذهن ما بکنه و در نهایت، دقت کنید مفاهیم ذهن نویسنده که لابه‌لای اون کلمات بوده رو بتونیم به شکل‌های مختلف درک بکنیم، حسش بکنیم. این می‌شه شبیه‌سازی عملکرد عکس‌خوانی ذهنی. در عکس‌خوانی ذهنی شما می‌تونید مطالب رو حس بکنید. اگر شما جزء عکس‌خوان‌ها باشید حتماً‌ این تجربه رو دارید که موقعی که شما یک کتاب رو برمی‌دارید عکس‌برداری می‌کنید، عکس‌برداری یک مرحله‌ایه که در پنج تا ۱۰ دقیقه یک کتاب رو می‌فرستیم به ذهن ناخودآگاه؛ اما همچنان به این شکل نیست که مثل خودآگاه بفهمیم کل کتاب چی بود و دسترسی داشته باشیم. فعلاً دسترسی زیادی نداریم. قراره در مراحل بعدی با ابزارهای مختلف از اون اطلاعاتی که فرستادیم ذهن ناخودآگاه استفاده کنیم. از کمک‌هاش استفاده کنیم. یک جاهایی مثلاً یکی از مراحل ما در عکس‌خوانی فسرعه.

فسرع یعنی اینکه شما بعد از اینکه همۀ اون کارها رو انجام دادی، یک سری مقدمات رو انجام دادی، اطلاعات رفته، حالا میای کتاب رو باز می‌کنی، یک بخشی از اون فصلی که می‌خوای بخونی رو انتخاب می‌کنی یا کل کتاب رو می‌خوای بخونی انتخاب می‌شه، از همون ابتدا شروع می‌کنی. از اون بالا نگاه می‌کنی، بدون اینکه آگاهانه بخوای بخونی. اصلاً‌ نمی‌خوای آگاهانه بخونی. چشمت رو از اون بالا حرکت می‌دی به سمت پایین. آگاهانه هیچ کلمه‌ای رو لازم نیست ببینی، فقط حرکت می‌دی و یک جاهایی یک‌دفعه حست بهت می‌گه اینجا رو بخون. آگاهانه و عادی بخون. اون سؤال‌هایی که داشتی، اینجا داره جواب داده می‌شه. یک حسه. ما می‌گیم این همون ذهن ناخودآگاهه داره کمکت می‌کنه و این یک مرحله از حسه. یک مرحلۀ دیگه ما اصلاً قبل از اینکه وارد کتاب بشیم، بچه‌ها کتاب رو عکس‌برداری می‌کنن. یکی از مراحل اینه که بشین به همون سؤالاتی که می‌خواستی جواب بده کتاب، از ذهن ناخودآگاهت بپرس. مطالب رفته اونجا آگاهانه تو چیزی نمی‌دونی. از ذهن ناخودآگاهت بپرس، ببین چه جوابی بهت می‌ده. هر جوابی بهت می‌ده بنویس، برای خودت توضیح بده. می‌گی من حس می‌کنم جواب این سؤال می‌شه این. می‌گم همون حس رو دقت بکن. یکجورهایی عکس‌خوانی ذهنی می‌تونه کمک کنه شما درک بکنید مطالب و ذهنیات نویسنده رو با ابزارهای دیگه، با روحتون. حالا ما می‌گیم ذهن ناخودآگاه، ولی توانایی روحه. با روحتون دریافتش بکنید خارج از اینکه بخواید درگیر کلمات بشین. این رو می‌سپاری به ذهن ناخودگاه. البته از ذهن خودآگاه هم استفاده می‌کنی و مجموعه‌ای از این‌ها می‌شه هم اینکه شما مطالعۀ عادی داری، هم اینکه احساس می‌کنی مطالب رو، هم اینکه یادآوری می‌شه برات، هم اینکه برای جایی که لازم باشه در امتحان یا هر جای دیگه، اون احساسات دوباره برمی‌گرده، اون مطالب، مفاهیم برمی‌گرده و این لذت‌بخشه، فوق‌العاده‌ست. این می‌شه که لذت می‌بری از کتاب‌خوندن، می‌بینی که اصلاً داری انگار دانلود می‌کنی، انگار مطالب داره همینطوری میاد و روزبه‌روز که جلوتر می‌ری، ارتباطت که با ذهن ناخودآگاه نزدیک‌تر و قوی‌تر می‌شه، تو بهتر می‌تونی مطالب رو خارج از کلمات دریافت بکنی.

البته باز تأکید می‌کنم، ما اون کلمه‌خونی و موارد رو در جاهایی که لازم باشه داریم چون جعبه ابزاره. می‌گیم هر کدوم از این ابزارها یک جایی لازمه. تو باید کلش رو بدونی و متناسب با هدف و کتابت ازش استفاده کنی؛ ولی در تندخوانی و مطالعۀ عادی فقط یک روشه، فقط بشین. این خسته‌کننده‌ست، این زجرآوره. یکی از علت‌هایی که کتابخونی کمه، من این رو می‌دونم. چون زجرآوره، مسیر به‌دست‌آوردن مفاهیم ذهن نویسنده با اون روش‌ها زجرآوره؛ ولی شاید برای یک رمان خیلی هم لذت‌بخش باشه. اینکه دونه‌دونه کلمات رو بخونی، تصویرسازی بکنی، اون برات لذت‌بخشه؛ ولی برای خیلی از کتاب‌ها نیست ولی در عکس‌خوانی ذهنی نه. این می‌شه که بچه‌ها مطالعه‌های زیادی می‌تونن داشته باشن، در روز چند تا کتاب می‌تونن بخونن، مطالعه‌های پژوهشی داشته باشن.

اگر شما هنوز با این سیستم آشنا نیستین، حتماً به سایت ما مراجعه کنید، صفحۀ محصول عکس‌خوانی ذهنی رو، دورۀ آنلاینش رو ببینید. معرفی کردم، دقیق‌تر توضیح دادم که به چه صورتیه و اگر دیدید نیازتونه، شما اگر مطالعه جزء‌ نیازهای شما باشه یا جزء لذت‌های شما باشه، مطمئناً این سیستم می‌تونه یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌ها روی خودتون باشه. مبلغی که پرداخت می‌کنی و تا آخر عمر ازش استفاده می‌کنی. اگر هنوز ندیدین، حتماً مشاهده بکنید و امیدوارم که به زودی زود جمع زیادی از شما عزیزان جزء ‌عکس‌خوان‌های حرفه‌ای باشه و شما رو اونجا ملاقات بکنیم. ممنون که با ما همراه بودین، تا کلیپ‌های بعدی فعلاً خدانگهدار.

4.9/5 - (8 امتیاز)
قبل از نوشتن نظر خود لطفا قوانین دیدگاه‌گذاری در مجموعه روش مطالعه را در این صفحه مطالعه کنید.

هیچ نظری وجود ندارد

× شما برای نظر دهی باید وارد شوید

در حال پردازش