سفری کوتاه به دو قسمت عجیب از بدن

در این مقاله میخواهیم کمی دو ذهن خودآگاه و ناخودآگاه را بررسی کنیم. و به پاسخ سؤالات زیر برسیم.
۱- آیا اکثر فعالیتهای ما توسط ذهن خودآگاه انجام میشود یا نه؟
۲- ذهن ناخودآگاه چه وظایفی دارد و دقیقاً چه کارهایی را در ذهن ما انجام میدهد؟
۳-ذهن خودآگاه چه وظایفی دارد و چه نقشی در بدن ما انجام میدهد

ذهن ناخودآگاه
شاید تصور بشود بیشتر کارها را ما به صورت آگاهانه انجام میدهیم مثلاً با آگاهی قدم برمیداریم و راه میرویم و یا این که آگاهانه تصمیم میگیریم که سوار ماشین شویم و رانندگی کنیم و به مقصدمان برسیم، اما در این مقاله به شما میگوییم که این تصور غلط است و ما این کارها و بیشتر کارهای دیگر را به صورت ناخودآگاه انجام میدهیم.

 

وظایف ذهن ناخودآگاه
در این قسمت کمی از وظایف ذهن ناخودآگاه را بررسی میکنیم
یکی از وظایف ذهن ناخودآگاه، اداره کردن بدن در اکثر فعالیت‌ها است، حتی برخی از کارهای عمدی، خودکار، ناخودآگاه و اتوماتیک است.
ذهن ناخودآگاه کارهای پیچیده را که در ظاهر بسیار ساده هم به نظر می‌آیند را دور از درسترس ما و به صورت پنهانی انجام می‌دهد.

 

قدرتی عجیب
در هر لحظه ذهن ما باید هزاران کار را پردازش کند و انجام دهد و این از ساده‌ترین کارها مثل خوردن آب یا راه رفتن تا سخت‌ترین کارها مثل حل مسائل پیچیده ریاضی یا فیزیک را شامل می‌شود، اما نکته عجیب در مصرف انرژی پایین ذهن است که حدود یک لامپ ۶۰ واتی انرژی مصرف می‌کند.

 

راز این توانایی خاص
این سؤال پیش می‌آید که ذهن چطور این کار را انجام می‌دهد؟
برای این کار آزمایشی انجام شد، به این صورت که قهرمان مسابقه لیوان چینی به نام آستین نِیبر با شخصی که لیوان چینی را امتحان نکرده بود همزمان با هم فعالیت ذهنی‌شان را هنگام انجام مسابقه لیوان چینی بررسی کردند که دیده شد آستین با اینکه چند ده برابر سریعتر و بهتر از شخص تازه‌کار این کار را انجام می‌داد، اما ذهن او فعالیتی به مراتب کمتر از شخص مقابلش انجام می‌داد و شخصی که تازه‌کار بود با اینکه بسیار آهسته این کار را انجام می‌داد ولی ذهن او با فعالیتی بسیار زیاد در حال کار کردن بود.
از اینجا متوجه شده‌اند که آستین، این کار را با ذهن ناخودآگاه انجام می‌دهد یعنی حتی بدون اینکه نگاه کند می‌توانست این کار را انجام بدهد ولی شخص تازه‌کار چون اولین بار بود که این کار را انجام می‌داد، توسط ذهن خودآگاه خود این کار را انجام می‌داد و هر مرحله را بررسی می‌کرد و به صورت آگاهانه برای مراحل بعد تصمیم می‌گرفت.
این آزمایش برای ما بارها اتفاق افتاده، مثلاً وقتی که شما برای اولین بار پشت ماشین برای رانندگی نشستید، بسیار با دقت و سختی حرکت میکردید و برای انجام هر حرکت نیازمند دقت و تمرکز بودید تا مرحله بعد را انجام دهید و بعد از اینکه چندین ماه یا چندین سال از زمان آموزش رانندگی شما بگذرد این کار برای شما به یک عادت تبدیل می‌شود و به راحتی رانندگی می‌کنید، درواقع ذهن ناخودآگاه شما الآن در حال انجام این کار است.

 

یادگیری مهارت
زمانی که مهارت جدیدی را یاد میگیریم، به صورت فیزیکی آن‌ها را سیم بندی میکنیم. به عبارت دیگر هر مهارت جدید مانند یک نرم‌افزار است که بعد از تکرار و تمرین آن، بر روی سخت‌افزار ذهن نصب می‌شود و به صورت اتوماتیک آن مهارت با کمترین مصرف انرژی انجام می‌شود.
با هر یادگیری یک مسیر خاصی را برای نورونهای ذهنی قرار میدهیم که بعد از تکرار و تمرین این مسیر جزء مسیرهای ذهنی میشود که ذهن ناخودآگاه به صورت اتوماتیک این مسیر را تکرار میکند و دیگر ذهن خودآگاه درگیر انجام آن کار نمیشود.
همین اتفاق باعث میشود که ذهن با انرژی خیلی کمی، اطلاعات زیادی را پردازش کند اما مصرف انرژی ذهن معادل یک لامپ ۶۰ واتی باشد
نتیجه این اتفاقات باعث میشود که ما به برنامه‌های پیچیدهای که داریم اجرا میکنیم، دسترسی نداشته باشیم و از ما پنهان باشند اما مغز ما میتواند آموزش ببیند که هر مهارتی را به صورت اتوماتیک، با کمترین مصرف انرژی انجام دهد.

 

نمونه‌ای نادر از یک اتفاق
یکی از کارهای دیگری که ما هر روزه انجام می‌دهیم، نحوه راه رفتن است و این کار را ما در بچه‌گی در اوایل به سختی آموزش دیدیم و یادگرفتیم و بعد از مدت زمانی این کار را به سادگی انجام می‌دهیم بدون اینکه متوجه پیچیدگی این کار باشیم که تمام این کار را ذهن ناخودآگاه ما انجام می‌دهد و تصور کنید که اگر ذهن ناخودآگاه ما این کار را انجام نمی‌داد چه اتفاقی می‌افتاد؟
این اتفاق برای شخصی به نام «لَن واتِرمَن» افتاد، او در سن ۱۹ سالگی دچار آسیب عصبی خاصی شد که ذهن ناخودآگاه او فعالیت‌های بدن او را انجام نمی‌داد که نتیجه‌اش این شد که:
تمام جزئیات کوچک حرکتش نیازمند تلاش شدید آگاهانه است.
یعنی با چند سال دقت کردن در فرایند راه رفتن و با دقت و تمرکز فراوان توانست که راه رفتن به صورت خودآگاه را یاد بگیرید.
او برای هر بار راه رفتن باید با دقت به تمام حرکت‌های بدنش، فعالیت راه رفتن را انجام دهد و همین راه رفتن ساده از نظر ما، برای او یک پیروزی بزرگ است.

 

خلاصه

خلاصه

یکی دیگر از وظایف ذهن ناخودآگاه، جمع کردن اطلاعات از جهان و هدایت مناسب رفتار شما است و مهم نیست که هوشیاری آگاهانه شما شامل آن باشد یا نه کهه اکثر اوقات هم شامل نمیشود. به صورت خلاصه شما می‌توانید هر مهارتی را با تمرین و تکرار، به ذهن ناخودآگاه خود بفرستید تا با کمترین انرژی این کار را انجام دهید.

حالا با این توصیفات، ذهن خودآگاه ما چه کاری را انجام می‌دهد؟
در ادامه به پاسخ این سؤال می‌پردازیم.

 

ذهن خودآگاه
این ذهن زمان بیدار شدن ما فعال میشود و وظایفی را دارد که به صورت خلاصه در قسمت بعد توضیح داده شده است.

 

وظایف ذهن خودآگاه
یکی از وظایف ذهن خودآگاه این است، زمانی که با چیزی غیر منتظره یا عجیب برخورد میکنید ذهن خودآگاه وارد عمل میشود که آن موضوع را بررسی کند که آیا یک فرصت است یا تهدید و چگونه با آن باید برخورد کرد.
وظیفه دیگر ذهن خودآگاه را با یک مثال توضیح میدهم :
کل ذهن را مانند یک شهر بسیار بزرگ تصور کنید که هزاران مجموعه و زیرمجموعه دارد که میلیاردها نقل و انتقال و اتفاق در حال اجرا است و این شهر بزرگ یک مدیر دارد که این مدیر درصورتی که تضاد و یا مشکلی در افراد و سیستمهای زیر دست او پیش آید، دست به کار میشود و برای حل این مشکل اقدام میکند.
در این مثال مدیر، همان ذهن خودآگاه است و تمام مجموعه شهر، ذهن ناخودآگاه است
اجازه بدید برای مشکلات و تضادها مثالی عرض کنم :
شما رژیم هستید و غذای لذیذ و پرچربی جلوی شماست و شما بین دو راهی انتخاب گیر کرده‌اید، که اینجا ذهن خودآگاه وارد عمل میشود تا اولیت را تشخیص دهد و آن را به بدن دستور دهد.

 

خلاصه

خلاصه

وظایف ذهن خودآگاه: تشخیص اولیت‌ها در انجام کارهای غیر معمول و اظطراری

وظایف ذهن ناخودآگاه: اداره کردن اکثر فعالیت‌های بدن به صورت اتوماتیک

 

عکس‌خوانی ذهنی
در سیستم عکس‌خوانی ذهنی، به ذهن آموزش داده می‌شود، چطور اهداف و سوالاتی را که از یک متن می‌خواهیم بدست آوریم را برای ما پردازش و پیدا کند و ما را به صورت اتوماتیک، به قسمت‌هایی از کتاب هدایت کند که جواب سؤالات و اهداف ما را پاسخ می‌دهد.
شما بعد از اینکه بارها و بارها این تکنیک را بر روی کتاب‌های مختلف اجرا کنید، به سرعت و سادگی و بدون اینکه خیلی متوجه مراحل کار شوید، به مطالب مورد نیاز خود با سرعت‌های نجومی دست پیدا می‌کنید.

همچنین ببینید

دروغ بزرگ بهترین کتاب‌های کارآفرینی

بدون دانستن مطالب این مقاله شاید گفتن اینکه افراد موفق جهان زیاد و دائما مطالعه …

دیدگاهتان را بنویسید

مشاهده سبدخرید محصول با موفقیت حذف شد. بازگردانی محصول
  • هیچ محصولی در سبد وجود ندارد.