یک چرت کوتاه

در این مقاله در صدد بیان نکاتی جذاب و مهم درباره ضمیر ناخودآگاه هستیم، که مارا در تعامل صحیح با اندیشه خودمان یاری میکند؛ علی رغم اینکه بخش مهمی از ذهن ما را ناخودآگاه تشکیل میدهد به دلیل شرایط ویژه ای که دارد(در مقالات قبل، دانستید)، عموما از توجه و اهمیت دادن به آن غافلیم.

بسم الله الرحمن الرحیم

{لطفا قبل از شروع، حتما مقالات ناخودآگاه چیست؟ و تفاوت خودآگاه و ناخودآگاه را مطالعه بفرمایید}

خود آگاه ما فکر میکند همه چیز را میداند و اوضاع کاملا تحت کنترل اوست، حال آنکه اینطور نیست، برعکس، ناخود آگاه ما فکر میکند هیچ چیز را نمیداند و هیچ تاثیری هم ندارد، با اینکه باز هم اینطور نیست.

حال سوال اساسی این است که: چه ضرورتی دارد درباره این امر صحبت کردن و چرا باید بدنبال برقراری ارتباط بهتر با آن باشیم؟

 

دو دلیل اهمیت این موضوع:

اول: این نعمت هم مانند دیگر نعمت های خداوند افرادی بهترین استفاده را از بدو تولد از آن میبرند و افرادی هم بدترین استفاده را می‌کنند و اکثریت نیز در این بین هستند. منتها آنچه متمایز کننده ناخودآگاه از بقیه نعمات خدا دادیست، این است که این مقوله از جنس تفکر و ذهنیت است و هیچکس نیست که با آن درگیر نباشد.هرکس در هر کاری و در هر درجه ای، خواسته یا ناخواسته، در خواب یا بیداری، درحال استفاده از ناخودآگاه است و جالب اینکه حتی اگر بخواهد از آن استفاده نکند، دارد از آن استفاده میکند!

 

دوم: جهان امروز، بیش از آنچه فکر کنیم بر مبنای استفاده حداکثری از ناخودآگاه در حال رشد است و اگر نتوانیم خود را در این حوزه قدرتمند کنیم، به ناچار در بین هزارن هجمه تبلیغاتی و فکری قرار گرفته و غرق در زندگی‌ای میشویم که دیگران برای ما ساخته اند.

 

بنابراین، سعی میکنیم چند تکنیک خیلی ساده و کاربردی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم؛ و از آنجایی که شاید دوستانی علاقه مند باشند پیش زمینه های نظری و علمی این تکنیک هارا هم بدانند، به اختصار ادله را هم بیان خواهیم کرد.

اولین دسته از تکنیک ها مرتبط با کاری‌اند که از بدو تولد تقریبا هر روز انجام میدهیم: خوابیدن!

 

۱-تکنیک اول: یک چرت کوتاه!

حتما برای شما اتفاق افتاده است که چند ثانیه به صورت خیلی شدید روی یادآوری یا حل یک مسئله تمرکز میکنید، جواب نمیدهد و رهایش میکنید. اما چند لحظه بعد یا حتی چند ساعت و چند روز بعد، ناگهان آن را به یاد می آورید؟ سِرّش در این است که اگرچه به صورت خودآگاه مسئله را رها کرده اید، اما ناخودآگاه شما همچنان در حال تحلیل و بررسی است و تا جواب را پیدا نکند، از پای نمی نشیند؛ یک چرت کوتاه در میان روز، میتواند اثرات بسیار خوبی روی فکر و اندیشه ما بگذارد و آن جواب های حل نشدنی را برایمان به ارمغان بیاورد.

 

حال چرا میگوییم چرت کوتاه میتواند بهتر از راه های دیگر به شما و کارکرد و عملکرد ذهن ناخودآگاه کمک کند؟

در این مقاله دو علت را بیان می‌کنیم اما ممکن است که علت های دیگری هم وجود داشته باشد(خوشحال میشوم اگر نظرتان یا تحلیلتان را بیان کنید)

 

دلیل اول: وقتی در بین روز یک چرت کوتاه را تجربه میکنید، در حقیقت ذهن خود را در حالت آلفا قرار داده اید و کمک کرده اید تا بهتر به مسئله رسیدگی کند. میخواهد یک مسئله مهم و سخت علمی باشد، یا یک مشکل و معضلی که در زندگی به وجود آمده است و برای حل آن راهی به ذهنتان نمیرسد.

 

برای روشن شدن دلیل اول لازم است به صورت مقدمه یک مسئله را بررسی کنیم:

ذهن انسان از جهت شدت عملکرد و مقدار فعالیت الکتروشیمیایی، در چهار مقطع درجه بندی میشود(این اعداد بر مبنای دورِ فرکانس بر ثانیه و توسط دستگاهی به نام الکترو آنسفالوگراف-EEG- اندازه گیری شده است):

   1. بتا: ۱۴ تا ۲۰ دور بر ثانیه. این مقدار فعالیت در ذهن زمانی صورت میگیرد که انسان متمرکز بر روی یک مسئله و در حال فعالیت جسمی یا ذهنی می باشد.
   2. آلفا: ۷ تا ۱۴ دور بر ثانیه. در زمان خواب سبک یا رویا دیدن که انسان در آرامشی لذت بخش قرار دارد و عموما زیاد به طول نمی انجامد، مگر در شرایط و تمرکز های خاص.
   3. تتا: ۴ تا ۷ دور بر ثانیه. خواب های عمیق، هیپنوتیزهم های عمیق برای جراحی های دردناک و..
   4. دلتا: بیهوشی و خواب های بسیار عمیق و طولانی مدت که در آنها عموما رویاهای شفاف و واضح می بینیم، به طوریکه وقتی درخواب هستیم فکر میکنیم که در بیداری هستیم و تفاوتی احساس نمیکنیم.

 

دلیل دوم: گاهی اینقدر در طول روز متمرکز بر مسائل گوناگون هستیم که اصلا ناخودآگاه مجالی پیدا نمیکند تا راهکار های کلیدی و جرقه های خود را به ما نشان دهد، لذا بعضا دنبال یک لحظه آرامش و سکون است تا مسئله را به خودآگاه ارسال کند. همانطور که مشخص است، یک چرت میتواند به خوبی این زمینه را مهیا کند تا ذهن ناخودآگاه بتواند پیامش را بعد از بیداری یا حتی به صورت خواب برای ما ارسال کند.

 

 • جالب است بدانید که در روایتی از رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم، بر خوابی توصیه شده است به نام “قیلوله” که در میان روز است(بعد یا قبل از ظهر،میان محققین اختلاف وجود دارد) و باز جالب تر اینکه علتش را نیز کارایی ذهن بیان کرده اند.( این یک مقاله بر مبنای علوم تجربی و انسانیست، بنابراین روایات را صرفا جهت توجه قرار داده ایم و ممکن است علت حقیقی این روایات، مسائل دیگری هم باشد):
 • قرب الإسناد عَنْ هَارُونَ عَنِ ابْنِ صَدَقَةَ عَنِ الصَّادِقِ عَنْ أَبِيهِ ع قَالَ: إِنَّ أَعْرَابِيّاً أَتَى النَّبِيَّ ص فَقَالَ يَا رَسُولَ اللَّهِ ص- إِنِّي كُنْتُ رَجُلًا ذَكُوراً فَصِرْتُ‏ نَسِيّاً فَقَالَ لَهُ النَّبِيُّ ص لَعَلَّكَ اعْتَدْتَ الْقَائِلَةَ فَتَرَكْتَهَا فَقَالَ أَجَلْ فَقَالَ لَهُ النَّبِيُّ ص فَعُدْ يَرْجِعْ إِلَيْكَ حِفْظُكَ إِنْ شَاءَ اللَّهُ‏.[۱]
 • امام باقر علیه السلام فرمودند: مردی بادیه نشین نزد پیامبر آمد و گفت: ای رسول خدا! من مرد با حافظه ای بودم ولی الآن بسیار فراموش کار شده ام. پیامبر به او فرمودند: شاید تو عادت داشته ای به خواب قیلوله ولی الآن ترکش کرده ای؟ گفت: بله. پیامبر فرمودند: پس دوباره به عادت خودت برگرد، اگر خدا بخواهد حافظه ات هم بر خواهد گشت!
 • همچنین در روایات دیگری هم بیان شده است که رویا در این ساعت صادقه است، یعنی آنچه در خواب میبینیم قابل توجه است و میتواند یک راهکار باشد(عموما)

 

۲-تکنیک دوم:

با توجه به مسئله ای که درباره کارکرد ذهن و آلفا بیان شد، مشخص است که قبل و بعد از چرت نیز، کمک شایانی به به حل مسائل میکند، بنابراین توصیه بسیاری از کسانی که در این حوزه کار میکنند، این است که بلافاصله بعد از خواب سعی کنند مشکل خود را در نظر بیاورند یا قبل و بعد از خواب تجسم ذهنی داشته باشند و خود را تصور کنند، در حالتی که مشکلشان کاملا حل شده است.

 

توجه کنید: وظیفه ناخودآگاه این است که شما را در شرایطی که مطلوب میدانید نگه دارد و به شما برای رسیدن به آن کمک کند. در حالت آرامش ذهن، شما دسترسی بهتری به ناخودآگاهتان دارید و میتوانید هدفمندانه آن را طراحی کنید.

 

البته برای نحوه تجسم ذهنی روش های متفاوتی بیان شده است که در گنجایش بحث ما نیست و علاقه مندان میتوانند به کتاب های مرجع این مقاله، رجوع کنند.

حال که این مطالب را دانستیم، بهتر نیست بیشتر به توانایی هایمان اعتماد داشته باشیم و در شلوغی های روزانه، دقایقی را به استراحت اختصاص دهیم؟

 

این مقاله با الهام از کتب “تجسم خلاق” نوشته آقای رابین نیکسون و “ذهن زیبا جسم زیبا” نوشته آقای اد.برند.جی.آر(بر اساس آموزه های آقای خوزه سیلوا) نوشته شده است.

 

[۱] بحار الأنوار (ط – بيروت) / ج‏۷۳ / ۱۸۵ / باب ۴۲ القيلولة …..  ص : ۱۸۵

نویسنده: جناب آقای امیرحسین صدری

یکی از عکس‌خوان‌های برتر مجموعه روش مطالعه که در مدت کوتاهی مقام اول عکس‌خوان‌ها را بدست آوردند

همچنین ببینید

پاسخ به مقاله ناسا درباره فتوریدینگ (عکس‌خوانی ذهنی)

مقاله‌ای در سایت‌ها دست به دست می‌شود با عنوان اینکه ناسا درباره فتوریدینگ تحقیق کرده …

2 نظر

 1. shabaniiranian@gmail.com

  سلام امروز با سایت شما آشنا شدم و چند سال هست که می خوام تند خوانی رو یاد بگیرم اما نتونستم اما الان خیلی امیدوار شدم اگه امکان داره با چندتا از کسانی عکس خوانی رو یاد گرفتن می خوام صحبت کنم البته مصاحبه هاشون رو از سایتتون گوش دادم اما اگه بشه می خوام خودم صحبتکنم

دیدگاهتان را بنویسید